Disciplíny ČSC
Silnice Silnice

Štybar s přehledem vyhrál Velkou cenu Sweep sport

Dráha Dráha

Bábek vyhrál 1 km, ale v keirinu jej porazil Čechman

MTB MTB

V Městě Touškov odstartuje Strabag Cup

BMX BMX

V Praze Bohnicích kraloval Topinka

Cyklokros Cyklokros

Světový pohár v cyklokrosu zeštíhlel o tři závody

Sálovka Sálovka

Druhé kolo Škoda extraligy v kolové pro MO Svitávku 1

Handicapovaní Handicapovaní

Handicapovaní cyklisté závodili v Plzni

Trial Trial

Trénuj s repre TRIAL - 5. díl Vašek Kolář

Trial Ženská cyklistika

Tour de Feminin 2020 - zrušení

Informace ČSC
Informace o zrušení třetího a čtvrtého závodu ČP mládeže a žen - Techniserv Cupu
Z důvodu lokálních povodní v místě konání, není technicky možné uskutečnit závody Techniserv Cupu 4...

UCI zveřejnila opatření o postupech týkající se obnovené sezóny 2020 na silnici
UCI zveřejnila opatření o postupech týkající se obnovené sezóny 2020 v silniční cyklistice. Více in..

ČSC vypisuje výběrové řízení - investice


Cyklistika v TV / zobrazit vše
Tour de France 2019 ČT4 SPORT 05.07.2020 Dokument o průběhu 106. ročníku nejslavnějšího cyklistického...
inCycle 2020 ČT4 SPORT 05.07.2020 Magazín ze světa špičkové cyklistiky, který přináší rozhovor...
Příběh bikera - Jan Kopka ČT4 SPORT 12.07.2020 Příběh bikera aneb cesta za Hotelem California

Partneři ČSC

Domácí report. cyklokros

Krosový Toi Toi Cup 2020 a MČR v cyklokrosu 2021

Cyklokrosová komise Českého svazu cyklistiky na svém zasedání se všemi pořadateli po dlouhé diskuzi rozhodla o rozdělení závodů Toi Toi Cupu 2020. Zároveň také v Táboře potvrdila pořadatele domácího šampionátu, v roce 2020 se o domácí mistrovské medaile pojede na okruhu v Jabkenicích.

Ve sportovním areálu Komora v Táboře účastníci setkání vyhodnotili Toi Toi Cup 2019 a podívali se v televizi na pořad o uplynulé sezoně. Poté probrali změny v pravidlech a věnovali se rozpisu závodů poháru pro následující sezonu. Pořadatelům se představil také nový traťový komisař pro cyklokros Zdeněk Mlynář, který dohlédne zejména na to, aby se během závodů v příští sezoně skákaly překážky.

V průběhu schůze se rozproudila diskuse rovněž o úrovni české reprezentace a o Světovém poháru. Uplynulou cyklokrosovou sezonu v Českém poháru Toi Toi Cupu zhodnotil jednatel Agentury Cyklistika Petr Balogh. „Naše cyklokrosové závody mají vysokou sportovní a organizační úroveň a v cyklistice patří k nejlépe organizovaným závodům v České republice. Startovali u nás jezdci ze čtrnácti států a zaznamenali jsme nepatrný nárůst na 2 740 závodníků za celý Toi Toi Cup,“ shrnul.

Promluvil rovněž o roli cyklokrosu na televizní obrazovce. „Z jednotlivých odvětví cyklistiky jsme v programu ČT nejsledovanější. Celková sledovanost byla 2 750 000 diváků,“ nalezl pozitiva Balogh.

Pořadatelům Toi Toi Cupu se představil nový traťový komisař Mlynář. „V dubnu objede všechna místa, kde se závody Toi Toi Cupu pojedou. Důležité je, aby dohlédl na překážky, u nichž bude garantovat, aby se daly skákat,“ zdůraznil důležitou věc Balogh, jehož cílem je donutit cyklokrosaře překážky skákat, přičemž tratě budou stavěné tak, aby měli závodníci ze skákání znatelnou výhodu.

Zdeněk Mlynář se zamyslel, co chybí českým závodníkům v porovnání se světovou konkurencí a navrhl, jak jim pomoct. „Chceme tratě rozšířit tak, aby cyklokrosaři během závodu přemýšleli. Budou tak mít možnost reagovat na pády, aby ležícího závodníka objeli. Srovnáme také zatáčky, aby nebyly zavřené. Přeji si, aby je naši cyklokrosaři projížděli na hranici uklouznutí. Tohle je naučí při závodě rychle reagovat,“ podotkl Mlynář, který šel pro nehezký příklad na Slovensko. „Zamotávali tratě a výkonnost šla rapidně dolů. Tepová frekvence závodníků neměla hodnoty, jaké by měla mít. Podobné je to u nás. Při závodě Světového poháru musíte mít hodnoty o patnáct až dvacet tepů víc. Takového výsledku nedosáhnete a prostě na takový závod nemáte výkonnost,“ zdůraznil Mlynář.

Nový komisař nemluvil ale jen o úpravě tratí. Podle jeho názoru jezdí závodníci pomalu. „Na našich tratích měli limity na průměru kolem dvaceti kilometrů za hodinu, kadeti jeli o jeden kilometr za hodinu pomaleji než muži. Tohle je špatně, mělo by se zrychlit. Ve světě jezdí konkurenti kolem sedmadvaceti a na blátě kolem třiadvaceti kilometrů za hodinu. Přesně tam se chceme posunout,“ dodal Mlynář.

Diskutující se na setkání shodli, že v rámci reprezentace je potřeba zkvalitnit všechno. Nový traťový komisař Mlynář zdůraznil důležitost skákání překážek na trati. „Naši jezdci byli jediní, kteří na závodech Světového poháru překážky neskákali. Dokonce i Boroš se kvůli nim propadal pořadím. Už kadeti a junioři by se měli naučit během závodů překážky skákat. Spousta jezdců umí skočit překážky při tréninku, ne však v závodním tempu, to si prostě netroufnou,“ zmínil Mlynář.

Petr Balogh zdůraznil, že zájemci o pořádání Toi Toi Cupu musí provozovat cyklokrosový tým se závodníky. „Kdo chce pořádat závody kategorie C1 a C2, musí je mít. Další podmínkou je pro mě schopnost přilákat diváky a zajistit články v místním tisku. Potřebujeme, aby Toi Toi Cup produkoval světové cyklokrosaře. Chceme cyklokros posunout dál, proto jsem také pro skákání překážek,“ dodal Balogh.

Mistrovství České republiky se pojed v lednu 2021 v Jabkenicích. „Nechci tam milion zatáček. Přeji si závod, jaký byl letos v Jičíně, kde byla trať výborně připravena. V Jabkenicích jsou schopní organizátoři, kteří pomohou také s úpravou okolo cíle, aby fanoušci viděli na cílovou rovinku,“ řekl Balogh.

Na setkání promluvil i odborník na cyklokrosová pravidla Miroslav Janout, který zabrousil nejen do tuzemského dění, ale také do pravidel Světového poháru a mistrovství světa. Na Světovém poháru se omezí balík závodníků jedné země na dvanáct, pokud tedy nebude mít k dispozici ještě místo pro držitele trikotu mistra světa nebo lídra Světového poháru. Čeští cyklokrosaři by se podle Janouta měli přizpůsobit světovému trendu. „V závodech je nesmírně důležitá fyzická kondice. Světová špička jezdí po jednom, maximálně po dvou. V balíku už se prostě nejezdí a důležitá je také technika skákání,“ zmínil na závěr Janout.

Program Toi Toi Cupu 2020:

28. září: Mladá Boleslav - C1

3. října: 2020 Holé Vrchy - C2

10. října: Hlinsko - C2

11. října: Čáslav – malý Toi Toi Cup

28. října: Jičín - C1

1. listopadu: Veselí nad Lužnicí – malý Toi Toi Cup

17. listopadu: Rýmařov - C2

21. listopadu: Praha – malý Toi Toi Cup

5. prosince: Loštice - C2

6. prosince: Valtice – malý Toi Toi Cup

12. prosince: Kolín - C1

9. ledna: MČR – Jabkenice

Foto:

CÍCHA JAROSLAV
13.02.2020 | zobrazeno 774x
Za tuto sekci zodpovídá: Veronika Račkay rss

Generální partner ČSC

Exkluzivní partner ČSC