Petr Vakoč: Být lídrem bude velká výzva

Nominační kritéria mládeže MTB

Cyklokrosařka Nash uhájila v SP třetí místo

Hrdlička s Loskotem získali na MS bronz v kolové

Provoz sekretariátu přes vánoční svátky
Sekretariát ČSC bude od 23.12.2019 do 1.1.2020 uzavřen.

Světový pohár v dráhové cyklisti... ČT4 SPORT 31.01.2020 Záznam dalšího závodu Světového poháru v dráhové cyklistice...

Zahraniční report. silnice

Machačová:Obhajoba nevyšla,sezóna ale byla úspěšná

Jedna z nejzkušenějších závodnic českého ženského pelotonu Jarmila Machačová (Team Dukla Praha) letos ovládla celkové hodnocení Českého poháru na silnici TECHNISERV CUP 2019 a několikrát stanula na pódiu v rámci závodu z kalendáře UCI. Její doménou je především dráhová cyklistika, letos ale ukázala, že má co nabídnout také v té silniční.

Do zahraničního týmu ji to přesto zatím netáhne, i v příštím roce tak bude oblékat dres domácího ženského týmu Dukly Praha a ráda by se představila také v reprezentačním dresu.

Jak hodnotíš silniční část sezóny, kdy jsi celkově vyhrála Český pohár na silnici?

„Letos pro mě byla silniční sezóna asi nejvydařenější, co jsem zatím měla z pohledu výsledků. Českých pohárů jsem jela více než v minulém roce, navíc s dobrými výsledky a povedly se mi také větší etapové závody. Zejména v závěru sezóny jsem se cítila dobře. Takže z pohledu silnici to byla nejlepší sezóna, jakou jsem kdy měla. A i když se mi nepodařilo obhájit domácí titul, pořád zůstal v týmu.“

Pomýšlela jsi také na mistrovský titul v časovce?

„V časovce jsem jela, na co jsem měla. Podle mezičasů jsem ale věděla, že to na vítězství stačit nebude. V silničním závodě jsem asi trochu doplatila na to, že jsem moc vyčkávala, ale je to sport.“

Po delší době jsi také reprezentovala na MS, jaké to bylo potkat se s tou největší možnou konkurencí?

„Mistrovství světa jsem jela naposledy před několika lety, ale mohu říct, že takhle dlouhý závod jsem ještě nejela. Byl to také jeden z nejtěžších závodů, co jsem absolvovala.“

Máš vzhledem k letošním výsledkům chuť připravit se na nějakou konkrétní silniční akci v příštím roce a jet pro individuální výsledek?

„Žádný konkrétní závod vytipovaný nemám. Výsledky, které se letos podařily byly totiž částečně také proto, že na silnici na mě nebyl vyvíjen tlak. Když se ode mě nic neočekává, jdu do závodu s chladnější hlavou a pak se dařilo. Je to ale o tom to zkoušet a já jsem potřebovala třeba ve Francii trochu popostrčit, nevěřila jsem si tolik, že na to mám. Ale postupně jsem si ověřila, že jsem na tom dobře a můžu tam s nimi závodit.“

V minulosti jsi říkala, že chceš nadále disciplíny kombinovat a odchod z Dukly tak nehrozí. Je to tak i nadále, nebo jsi to po letošních výsledcích přehodnotila?

„Prozatím ne. Chci i nadále kombinovat dráhu se silnicí, čeká nás ale velká změna, kdy se bude dráhová sezóna přesouvat zpět pouze na léto, takže se budou překrývat. Nebudu tedy muset zimu trávit někde v teple a měl by být čas také na všeobecnou přípravu. Jsem zvědavá, co to se mnou udělá. Co se týče angažmá, samozřejmě jsem o tom přemýšlela. Vždycky mě lákaly velké silniční závody a kvalitní závodní program. To je jediné, co bych asi ještě chtěla v cyklistice zažít a zatím jsem to nezkusila. Nevím ale, jestli se mi to ještě podaří stihnout, asi mi chybí trochu odvahy takový krok udělat.“

Pocítila jsi z pozice závodnice změnu, že už Dukla Praha není ženský kontinentální tým?

„Co se týče závodů, tak ani ne. Já konkrétně jsem měla více méně podobný kalendář, jako v předchozí sezóně. Naopak bylo dobré, že jsme absolvovaly také závod pod záštitou reprezentace. Bylo by skvělé, kdyby takových výjezdů bylo více a závodnice se mohly potkávat v rámci takových akcí. Je to pro nás velká příležitost a pro ženskou cyklistiku je reprezentační tým velký krok vpřed.“

Foto: Jan Brychta / ČSC

Judita Lorencová