Petr Vakoč: Být lídrem bude velká výzva

Nominační kritéria mládeže MTB

Cyklokrosařka Nash uhájila v SP třetí místo

Hrdlička s Loskotem získali na MS bronz v kolové

Provoz sekretariátu přes vánoční svátky
Sekretariát ČSC bude od 23.12.2019 do 1.1.2020 uzavřen.

Světový pohár v dráhové cyklisti... ČT4 SPORT 31.01.2020 Záznam dalšího závodu Světového poháru v dráhové cyklistice...

Domácí report. silnice

Tomáš Konečný: silniční sezóna bude velmi hektická

V sezóně 2020 bude kalendář silniční cyklistiky obohacen, podobně jako v mnoha jiných sportech, o olympijský závod v Tokiu. Pro závodníky to znamená boj o nominaci do samotného závodu. V českém dresu se představí tři muži, z toho jeden bude startovat také v individuální časovce a jedna žena. Pro reprezentačního trenéra a silniční komisi pak nelehké rozhodnutí, které reprezentanty vyšle do Japonska bojovat o medaile.

Zapomínat nesmíme ale ani na další vrcholné akce. První z nich by tak tradičně měl být domácí Závod míru juniorů, kam junioři pojedou s těmi nejvyššími ambicemi, jak je tomu v posledních letech zvykem.

Věřím, že do Závodu míru juniorů opět nastoupíme se sebevědomým družstvem, které se pojede rvát o vítězství. Hlavní oporou týmu by měli být Mathias Vacek a Pavel Bittner, nicméně nominace do všech závodů je prozatím ještě vzdálená,“ říká reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Z dalších velkých akcí to samozřejmě bude také Závod míru U23 GP Priessnitz Spa. Přesný kalendář reprezentačních výjezdů jednotlivých kategorií prozatím ale není stanoven.

Naopak už jsou ale známy místa konání vrcholných akcí, které budou kvůli olympijským hrám posunuty na závěr sezóny. A právě olympiáda bude poutat nejvíce pozornosti, mimo jiné také proto, že po šestnácti letech uvidíme na startu českou závodnici.

„To, že se podařilo Nikole Noskové vyjet místo na OH je něco neskutečného, vzhledem k problémům, se kterými se potýkala. Mezi muži navíc také máme velká želízka v ohni, nicméně konečná nominace je prozatím stále otevřená. Z organizačního hlediska to pak bude náročná sezóna, kdy budeme muset do už tak nabitého kalendáře zařadit ještě Tokio. Na tento sportovní svátek se ale těší nejen závodníci, ale i personál, protože sportovní zážitek je to opravdu pro všechny. S tím se samozřejmě pracuje o to snadněji, když mám pocit, že všichni táhneme za jeden provaz,“ říká reprezentační trenér a dodává: „Myslím, že jsme za ty roky už poměrně sehraný tým. Je důležité mít kolem sebe lidi, na které se můžete spolehnout.“

Po jednom z vrcholů sezóny pak bude potřeba poskládat další reprezentační tým – v září se bude konat Mistrovství Evropy v italském Trentinu a nebude vůbec jednoduché. „V rámci mistrovství Evropy se vždy snažíme dát příležitost co nejvíce závodníkům, zejména těm mladým, aby nasbírali zkušenosti. Doufám, že tomu tak bude i v příští sezóně. Trasa časovky bude rovinatá, silniční závody ale nebudou jednoduché. Sedět by měly klasikářům,“ přemýšlí Konečný.

Sezóna pak vyvrcholí Mistrovstvím světa v Aigle a český tým na něj pojede opět s velkými ambicemi. Trasa hraje do karet vrchařům. „Každý rok jedeme na MS s těmi největšími ambicemi. Ale pořád je to jednorázový závod a vše se prostě musí sejít v jeden den. Věřím, že junioři budou opět excelentní po celou sezónu, chtělo by to už také přidat tu pomyslnou třešničku na konci sezóny. Pokud bude ve formě Nikola, taky může pomýšlet hodně vysoko. V mužích je to náročné, na světový šampionát se připravují všichni, kdo by nechtěl mít duhový dres... v posledních sezónách jsme ale ukázali, že se s českým týmem musí počítat a pevně věřím, že promluvíme do bojů o nejvyšší příčky i v příštím roce,“ uzavírá trenér a zároveň dodává: „Jsme teď na sklonku sezóny, můžeme bilancovat, ohlížet se. Já ale doufám, že budeme především hledět vpřed a opět dokážeme, že i naše malá země může v cyklistice dokázat velké věci. Jsem rád, že mohu pracovat s motivovanými, talentovanými lidmi a doufám, že i v následující sezóně půjdeme společně za stejným cílem a uděláme fanouškům radost.“

Foto: Jan Brychta / ČSC

Judita Lorencová