Topforex-Lapierre představil tým a plány na sezónu

Velodrom na Třebešíně přes zimu nespí

Druhá sezona GAPP System–Cabtech MTB Racing Team

Freestylisté budou bojovat o páté místo

Vyjádřené rozhodčích k vyloučení Hekeleho na MČR

Hrdlička s Loskotem obsadili na MS páté místo

Handicapovaní Antošová a Koblasa vítězi EP

Urban World Championship

Informace z jednání Prezídia ČSC
Jednání Prezídia ČSC se uskutečnilo 8. 1. 2019.

Vánoční provoz ČSC
Upozorňujeme, že od 24.12.2018 do 2.1.2019 bude areál ČSC uzavřen. Přejeme hezké svátky a v novém..

Registrace UCI Mountain Bike Teams 2019
Od roku 2019 se UCI MTB týmy musí registrovat přes online platformu dataride. V příloze naleznete př..

Domácí report. ostatní

ČSC bude mít vlastní vzdělávací program

Cycling University, tak zní název nového vzdělávacího projektu Českého svazu cyklistiky, který bude sloužit nejenom pro postgraduální vzdělávání trenérů, ale bude i vědomostní osnovou pro trenéry začínající.

Program bude obsahovat přednáškové bloky, ve kterých budou trenéři seznámeni s nejnovějšími trendy ze světa sportu. Nejenom z oblasti tréninku, ale i sportovní medicíny, fyziologie sportovní zátěže, výživy, psychologie, mentálního tréninku, aktuálních sportovních technologií, marketingu, sportovní ekonomiky, dotační problematiky, atd. Přednášejícími budou uznávaní přední odborníci, kteří spolupracují s našimi nejúspěšnějšími sportovci a významnými sportovními institucemi. Vznik vzdělávacího programu ČSC inicioval prezident svazu cyklistiky Petr Marek.

„Zabývám se tím projektem už delší dobu a dlouhodobě to téma probíráme. Cyklistika prožívá obrovský rozvoj, vidíme to v praxi na množství startujících dětí na pohárových závodech. S tím souvisí i vznik nových klubů, častokrát dobře ekonomicky situovaných, ale co nám stále chybí, je větší množství odborně vzdělaných trenérů. Naším programem bychom chtěli nejenom posílit odbornost u našich současných trenérů na všech stupních, ale usnadnit i příchod nových trenérů, kteří se mnohokrát rekrutují z řad nadšených rodičů, z nichž řada disponuje prokazatelným trenérským talentem,“ říká Petr Marek.

Realizaci celého projektu má na starosti trenér Viktor Zapletal, který nastiňuje koncepci. „Inspirací pro nás bylo několik podobných vzdělávacích programů, které se v cyklistice a sportu realizují. Příkladem je například velmi vydařený cyklus přednášek Českého olympijského výboru pro trenéry a sportovce elitního olympijského TOP Teamu nebo dlouhodobý vzdělávací projekt UCI. Základem je, aby přednáškám posluchači rozuměli a dokázali pak poznatky vyzkoušet a uplatnit v praxi. Vycházíme z faktu, že posluchači se nachází na velmi široké škále a úrovni vzdělání a vědomostí. Náš roční vzdělávací cyklus bude obsahovat pět výukových bloků. Každý zahrnuje tři přibližně hodinové přednášky z různých odvětví sportovního tréninku a diskusi se slavnou osobností, sportovcem nebo trenérem. Celý koncept je založený na interaktivní formě, to znamená, že přednášející nebudou mít souvislý monolog, ale budu jim pokládat otázky, které budou přímo cílit na potřebnou problematiku a témata, o kterých se domníváme, že by je trenéři měli vědět. Naším cílem bude iniciovat mezi posluchači názorovou diskusi a tím pádem přirozený přenos zkušeností. To samé bude představovat beseda se slavným sportovcem, která bude jakousi sondou do individuálních tréninkových konceptů a návyků těch, kteří se dostali až na samý sportovní vrchol.“

Výše uvedenou formu přednášek zkoušel v minulém roce reprezentační tým horských kol. Během týdenního soustředění juniorských reprezentantů absolvovali účastníci cyklus přednášek a besed se zajímavými hosty a odborníky. „V průběhu týdenního soustředění v Novém Městě na Moravě k nám na pozvání přijížděli světově respektovaní odborníci a slavné cyklistické osobnosti, kteří měli večerní přednášku s diskusí. Překvapilo mě, jak velký to vzbudilo u juniorů zájem a my ve vzdělávacím programu závodníků budeme určitě pokračovat i v tomto roce,“ upřesňuje reprezentační trenér horských kol Viktor Zapletal.

Absolventi kurzů Cycling University obdrží přednáškový certifikát, který bude podmínkou pro vykonávání činnosti na pozicích národních trenérů či trenérů SCM. Úvodní přednáškový cyklus pro rok 2019 bude zahájen seminářem 12. března, následovat budou přednášky 9. dubna, 18. června, 15. října a 26. listopadu.

Veškeré informace o Cycling University ČSC a přihlašovací on line systém budou uvedeny na webu a facebooku Českého svazu cyklistiky v průběhu měsíce ledna.

07.01.2019 | zobrazeno 351x