PARDUS-TUFO Prostějov vychovává mladé talenty

Maxbike mistrovství Planety

Slavnostní večer TOMKET Pražského MTB poháru

Freestylisté budou bojovat o páté místo

Nash našla českou přemožitelku

Sedm sálovců pojede na MS

Handicapovaní Antošová a Koblasa vítězi EP

Urban World Championship

STŘEDNÍ ŠKOLA AUTOMOBILNÍ HOLICE
jako jediná škola v České republice nabízí exklusivní učební obor se specializací na jízdní kola ...

Informace z jednání Prezídia ČSC
Jednání Prezídia ČSC se uskutečnilo 15. 10. 2018 na sekretariátu ČSC.

Používání kotoučových brzd od 1.1.2019
Prezídium schvaluje používání kotoučových brzd v silniční závodech ve všech kategoriích (ŽM, ŽS, KAD..

TOI TOI Cup 2018 ČT4 SPORT 14.11.2018 Záznam ze závodu mužů Českého poháru v cyklokrosu z Kolína
SP 2018/19 Česko ČT4 SPORT 17.11.2018 Přímý přenos závodu žen z Tábora
SP 2018/19 Česko ČT4 SPORT 17.11.2018 Přímý přenos závodu mužů z Tábora

Domácí report. cyklokros

Světový pohár se pojede v Táboře po pěti letech

Po dlouhých pěti letech se jeden ze závodů cyklokrosového Světového poháru vrací do Tábora. Půjde o devatenáctý závod slavného seriálu v Česku, z toho čtrnáctý právě v jihočeském městě. Na programu je 17. listopadu.

„V tomto krásném prostředí se na zdejším okruhu již dlouho jezdí vrcholné světové závody, přivítali jsme zde třikrát mistrovství světa, dvakrát šampionát starého kontinentu a několikrát podnik Světového poháru,“ zdůraznil Petr Marek, prezident Českého svazu cyklistiky.

V loňském roce se na stejném místě jelo mistrovství Evropy. A trať v areálu Komora se nemění. "Zůstává stejná, je tak vymazlená, že není potřeba ji měnit,“ říká Petr Balogh, šéf cyklokrosové komise ČSC.

A dívat se bude opět na co. Nejen závod žen s Kateřinou Nash, možná tím úplně největším bude bitva v mužské kategorii Elite – přijedou Mathieu van der Poel i Wout van Aert. Van Aert je trojnásobným mistrem světa, van der Poel ovládl mistrovství světa jednou, ale v dalších závodech se často zdá neporazitelný.

České fanoušky hlavně ale těší zpráva, ž do Čech přijela z USA Kateřin Nash. Čtyřicetiletá cyklistka se představí už tuto sobotu na Toi Toi Cupu v Kolíně, potom pojede v Táboře a před svým návratem do USA pojede ještě SP v Koksijde. Loni se stala prezidentkou komise sportovců UCI, ale závodit nepřestala. Za sebou má letos již dva závody SP, ve Waterloo dojela třetí, v Iowě po pádu skončila sedmá. A v Táboře plánuje útočit na stupně vítězů.

„Netuším, kolikrát se ještě může objevit v Táboře, proto doufám, že se přijde podívat co nejvíc fanoušků. Závody žen jsou teď možná nejdramatičtější,“ láká Balogh. Nash letos počet závodů nijak moc nesnížila, ale jezdí i jiné než vrcholné podniky. Start v Česku pro ni ale zůstává speciální.

„Tábor je pro mě vždycky ještě trochu speciálnější. Pocházím z Prachatic, a tak je to pro mě domácí závod s domácí podporou,“ říká Nash. „Přála bych si bahno. A spokojená budu, když vyhraju,“ má jasno držitelka dvou bronzů z mistrovství světa v St. Wendelu a Bielesu.

Českou jedničkou v kategorii elite je mistr republiky Michael Boroš. „Přál bych si, aby se zpomalilo. Všechny závody od startu sezony jsou strašně rychlé. Možná by stačilo, aby aspoň trochu napršelo. První desítku beru jako povinnost. Když to bude cokoliv lepšího, budu spokojený,“ říká Boroš. Pojedou i Jan Nesvadba, Tomáš Paprstka nebo Adam Ťoupalík, který letos v této kategorii jezdí prvním rokem.

V závodu mužů do 23 let budou Češi spoléhat na Josefa Jelínka a juniorského vicemistra světa Tomáše Kopeckého. Největší naděje na stupně vítězů pak mají domácí v juniorech. Zde se po letech sešla nadprůměrná generace cyklokrosařů. Čtveřice Jakub Ťoupalík, Tomáš Ježek, Jan Zatloukal a David Šulc má před sebou slibnou budoucnost.

„Všichni čtyři mohou jet o stupně vítězů. Tak silnou generaci jsme neměli třeba deset let,“ říká Balogh. Třeba Ježek na stupně vítězů dosáhl na Světovém poháru v Bernu, kde skončil třetí. „Zvládl závod skvěle. Tam jsme se pódiovým umístěním namlsali,“ dodává Dlask.

Foto:

08.11.2018 | zobrazeno 192x