Disciplíny ČSC
Silnice Silnice

Topforex-Lapierre a Elkov-Author ve Španělsku

Dráha Dráha

Trenér dráhařů Kadlec: šance na OH jsou malé

MTB MTB

Kolíský tým mění název teamu

BMX BMX

Freestylisté budou bojovat o páté místo

Cyklokros Cyklokros

Tábor bude opět hostit SP v cyklokrosu

Sálovka Sálovka

První kolo Extraligy v kolové pro SC Svitávku

Handicapovaní Handicapovaní

Handicapovaní Antošová a Koblasa vítězi EP

Trial Trial

Urban World Championship

Trial Ženská cyklistika

V Krásné Lípě ve čtvrtek startuje Tour de Feminin

Informace ČSC
Závod V4 se letos na českých silnicích nepojde


Informace z jednání Prezídia ČSC
Jednání Prezídia ČSC se uskutečnilo 8. 1. 2019.

Vánoční provoz ČSC
Upozorňujeme, že od 24.12.2018 do 2.1.2019 bude areál ČSC uzavřen. Přejeme hezké svátky a v novém..

Cyklistika v TV / zobrazit vše
Spurt ČT4 SPORT 22.02.2019 Měsíční souhrn nejdůležitějších akcí a událostí v domácím cy...

Partneři ČSC

Domácí report. ostatní

Legendy otevřely v Terezíně muzeum cyklistiky

V Terezíně se při příležitosti 47. ročníku Závodu míru juniorů otevřelo Muzeum závodní cyklistiky. Na slavností moment přijela i celá řada hostů, která muzeum svými dary a zápůjčkami doplnila o další řadu cenných artefaktů. Mezi hosty byl také bývalý německý reprezentant Gustav Adolf Schur, ale i čeští vítězové věhlasného Závodu míru.

„Trvalo nám to dlouhých osm let, než jsme myšlenku vzniku muzea převedli do dnešní reality. Stále nejsme na konci, protože muzeum budeme rozvíjet a doplňovat, ale ten zásadní krok je za námi. Terezín, který je s cyklistikou dlouhá léta spojený, má nyní muzeum, které význam tohoto sportu v Česku podtrhuje a já jsem nesmírně rád, že k jeho vzniku pomohla i celá řada cyklistických legend, z nichž některé i osobně přijely na jeho slavnostní otevření,“ sdělil Svatopluk Henke, ředitel Závodu míru juniorů, který se o vznik cyklistického muzea v Terezíně zasloužil.

Slavnostnímu otevření muzea předcházel přípitek v terezínském Parkhotelu, který je už tradiční místem setkání cyklistických legend a i tentokrát ho zaplnili ti největší velikáni nejen českého a československého sportu – přijeli vítězové etap Závodu míru a někdejší reprezentanti – Jan Smolík, Ján Svorada, Jaroslav Bílek, Lubor Tesař, Tomáš Konečný, Jozef Regec, Pavel Doležel, Iva Zajíčková, Luděk Kubias, Karel Vávra, Alipi Kostadinov, ale třeba i čestný prezident UCI Vladimír Holeček, prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek nebo i univerzitní pedagog a specialista na sportovní trénink Josef Dovalil. Pozvání přijali i zahraniční hosté – prezident UEC, bývalý ruský reprezentant a účastník Závodu míru Alexander Gusjatnikov, ale také bývalý německý reprezentant, dvojnásobný amatérský mistr světa Gustav Adolf Schur, který jeden ze svých duhových trikotů muzeu věnoval.

„Rád vzpomínám na naši závodní éru. Cyklistika mi dala především hodně kamarádů a přiznávám, že právě mezi českými závodníky jich mám hodně. Čeští reprezentanti vždy patřili k těm nejlepším cyklistům a na vzájemné zápolení mám jen ty nejlepší vzpomínky. Jsem rád, že teď mohu být i součástí otevření muzea,“ pronesl Gustav Adolf Schur, kterému mezi svými nikdo neřekne jinak než Täve Schur.

Muzeum závodní cyklistiky se nachází v útrobách kavalíru 6 a hosté si v něm mohou prohlédnout vývoj závodních bicyklů, které pochází ze soukromých sbírek či z Národního technického muzea, nechybí historické dresy, fotografie a řada artefaktů. Za vybudováním muzea stojí tým pořadatelů Závodu míru juniorů z CK Slavoj Terezín, Český svaz cyklistiky, město Terezín a sdružení Terezín - město změny. Otevírací doba bude zatím nepravidelná a po předchozí domluvě. „Pracujeme na tom, aby muzeum mohlo být otevřeno pravidelně a se stálou službou,“ podotkl Svatopluk Henke.

TZ, foto Patrik Pátek

Foto:

CÍCHA JAROSLAV
05.05.2018 | zobrazeno 1289x
Za tuto sekci zodpovídá: Veronika Račkay rss

Generální partner ČSC