Disciplíny ČSC
Silnice Silnice

Nikola Nosková dvanáctá na ženské Tour

Dráha Dráha

Rugovac a Pietrula ve Fiorenzuole na sedmém místě

MTB MTB

Štafetu na MČR bikerů vyhrál GAPP System - Cabtech

BMX BMX

Mistrem ČR v bikrosu je Dominik Topinka

Cyklokros Cyklokros

Změny pravidel cyklokros

Sálovka Sálovka

Sálovci na ME bez medaile

Handicapovaní Handicapovaní

Handbiker Antal chce uspět na MS a chce do Tokia

Trial Trial

Šesté místo Pečínkové ve Světovém poháru

Trial Ženská cyklistika

V Krásné Lípě ve čtvrtek startuje Tour de Feminin


Domácí report. ostatní

Legendy otevřely v Terezíně muzeum cyklistiky

V Terezíně se při příležitosti 47. ročníku Závodu míru juniorů otevřelo Muzeum závodní cyklistiky. Na slavností moment přijela i celá řada hostů, která muzeum svými dary a zápůjčkami doplnila o další řadu cenných artefaktů. Mezi hosty byl také bývalý německý reprezentant Gustav Adolf Schur, ale i čeští vítězové věhlasného Závodu míru.

„Trvalo nám to dlouhých osm let, než jsme myšlenku vzniku muzea převedli do dnešní reality. Stále nejsme na konci, protože muzeum budeme rozvíjet a doplňovat, ale ten zásadní krok je za námi. Terezín, který je s cyklistikou dlouhá léta spojený, má nyní muzeum, které význam tohoto sportu v Česku podtrhuje a já jsem nesmírně rád, že k jeho vzniku pomohla i celá řada cyklistických legend, z nichž některé i osobně přijely na jeho slavnostní otevření,“ sdělil Svatopluk Henke, ředitel Závodu míru juniorů, který se o vznik cyklistického muzea v Terezíně zasloužil.

Slavnostnímu otevření muzea předcházel přípitek v terezínském Parkhotelu, který je už tradiční místem setkání cyklistických legend a i tentokrát ho zaplnili ti největší velikáni nejen českého a československého sportu – přijeli vítězové etap Závodu míru a někdejší reprezentanti – Jan Smolík, Ján Svorada, Jaroslav Bílek, Lubor Tesař, Tomáš Konečný, Jozef Regec, Pavel Doležel, Iva Zajíčková, Luděk Kubias, Karel Vávra, Alipi Kostadinov, ale třeba i čestný prezident UCI Vladimír Holeček, prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek nebo i univerzitní pedagog a specialista na sportovní trénink Josef Dovalil. Pozvání přijali i zahraniční hosté – prezident UEC, bývalý ruský reprezentant a účastník Závodu míru Alexander Gusjatnikov, ale také bývalý německý reprezentant, dvojnásobný amatérský mistr světa Gustav Adolf Schur, který jeden ze svých duhových trikotů muzeu věnoval.

„Rád vzpomínám na naši závodní éru. Cyklistika mi dala především hodně kamarádů a přiznávám, že právě mezi českými závodníky jich mám hodně. Čeští reprezentanti vždy patřili k těm nejlepším cyklistům a na vzájemné zápolení mám jen ty nejlepší vzpomínky. Jsem rád, že teď mohu být i součástí otevření muzea,“ pronesl Gustav Adolf Schur, kterému mezi svými nikdo neřekne jinak než Täve Schur.

Muzeum závodní cyklistiky se nachází v útrobách kavalíru 6 a hosté si v něm mohou prohlédnout vývoj závodních bicyklů, které pochází ze soukromých sbírek či z Národního technického muzea, nechybí historické dresy, fotografie a řada artefaktů. Za vybudováním muzea stojí tým pořadatelů Závodu míru juniorů z CK Slavoj Terezín, Český svaz cyklistiky, město Terezín a sdružení Terezín - město změny. Otevírací doba bude zatím nepravidelná a po předchozí domluvě. „Pracujeme na tom, aby muzeum mohlo být otevřeno pravidelně a se stálou službou,“ podotkl Svatopluk Henke.

TZ, foto Patrik Pátek

Foto:

CÍCHA JAROSLAV
05.05.2018 | zobrazeno 420x
Za tuto sekci zodpovídá: Veronika Račkay rss
Cyklistika v TV / zobrazit vše
Informace ČSC
Změny pravidel cyklokros
V sekci administrativa naleznete aktualizovaná pravidla cyklokrosu UCI a ČSC pro sezónu 2018/2019.

Nominace MČR dráha - Praha Třebešín
V příloze naleznete nominaci na MČR vytrvalců na dráze, které se uskuteční v Praze na Třebešíně v te..

LVÍ STOPA V ČESKÉ TELEVIZI
Dnes se v pořadu Téma pro hosty, na programu ČT Sport hovořilo o cyklistice, o Českém svazu cyklisti..