Disciplíny ČSC
Silnice Silnice

Štybar třetí v etapě na Okolo Slovenska

Dráha Dráha

Babor a Lichnovský mistr ČR v madisonu

MTB MTB

Šestý závod TOMKET Pražského poháru v Libuši

BMX BMX

Bikros King of Prague

Cyklokros Cyklokros

Havlíková druhá, Nesvadba sedmý v Badenu

Sálovka Sálovka

Zlín uvidí ME v kolové U23

Handicapovaní Handicapovaní

Handbiker Jahoda má další medaili

Trial Trial

Deštivé Slunečné údolí

Trial Ženská cyklistika

V Krásné Lípě ve čtvrtek startuje Tour de Feminin

Informace ČSC
UŽ JSTE ZANECHALI LVÍ STOPU ?
Oslavte sté výročí naší republiky pořádnou jízdou ... ŠKODA AUTO každý týden odměňuje nejpočetněj..

BEZPEČNÝ PÁTEK ...
Český svaz cyklistiky se stal partnerem akce společnosti Škoda Auto BEZPEČNÝ PÁTEK ...

ŠKODA AUTO NAVAZUJE PARTNERSTVÍ ...
Škoda Auto navazuje partnerství s Českým svazem cyklistiky ...


Partneři ČSC

Zahraniční report. trial

Trialové mistrovství světa v novém

Letošní rok přináší radikální změny do pojetí světového šampionátu UCI v disciplíně trial. Nový formát, nová pravidla a tři sezony po sobě v Číně - není to příliš mnoho novinek najednou? Českou republiku budou na této premiéře reprezentovat čtyři závodníci.

Snaha udělat trial atraktivnější pro diváky a média je leitmotivem posledních let. Postupně byl upraven formát UCI Světového poháru zavedením pěti sekcí namísto šesti a snížením počtu finalistů. Mění se i samotné mistrovství světa. To bylo v letech 1984 až 1999 samostatné pouze pro disciplínu trial, od roku 2000 do roku 2016 bylo spojeno s šampionátem horských kol.

Letos se vydává trial zase “o dům dál” a stává se součástí UCI Urban Cycling World Championship. Spolu s BMX freestyle a MTB XCE se nový koncept představí premiérově v čínském Chengdu již za dva týdny, v termínu 8. - 12. listopadu.

Není to jediná změna. Poprvé se totiž kromě toho o titul mistra světa pojede nikoliv v klasickém bodování pomocí trestných bodů, ale v “open-free” systému. Zde jezdci naopak mohou průjezdem různě obtížných branek získat bonusové body. Ty se jim načítají a vítězem se stává jezdec s nejvyšším skóre.

Tento systém je naštěstí všem jezdcům - včetně těch českých - dobře známý ze soutěží národních týmů, které provázely poslední ročníky “klasického” mistrovství světa a také UCI Trials World Youth Games pro mládež. Právě česká mládež v této týmové soutěži letos získala zlatou medaili, když náš tým porazil i favorizované Francouze a Španěly. A to je, řečeno slovy z písně Jaromíra Nohavici, stejné jako “vidět Baník jak poráží Barcelonu”.

Českou republiku na historicky prvním UCI Urban Cycling World Championship reprezentuje čtyřčlenný tým. V kategorii Elite 20” nastoupí Václav Kolář, nejvýše postavený český jezdec v UCI rankingu. V kategorii Elite Women se představí Marie Křivová, zkušená závodnice a finalistka z MS 2015. Doplní je dvojice juniorů: na 20” kole Marek Pochtiol, dlouholetý člen mládežnického reprezentačního týmu a na 26” kole Tomáš Kočička, letošní juniorský mistr republiky. Tentokrát nám chybí zástupce v Elite 26” – navržený Tomáš Eibl musel účast odříci a žádný další z českých jezdců této kategorie bohužel nesplnil nominační kritéria.

Jak si český tým poradí s novým pojetím mistrovství světa a jak se této premiéry zhostí sami pořadatelé? Odpověď dostaneme již za dva týdny.

 

Autor: Radek Janka, ÚAMK AMK Biketrial klub Olomouc

Roman Chvojka
26.10.2017 | zobrazeno 737x
Za tuto sekci zodpovídá: Veronika Račkay rss

Generální partner ČSC

Cyklistika v TV / zobrazit vše
ČT4 SPORT MS 2018 Rakousko 24.09.2018 Záznam časovky družstev na světovém šampionátu v silniční cy...
ČT4 SPORT MS 2018 Rakousko 24.09.2018 Přímý přenos časovky mužů do 23 let na světovém šampionátu v...
ČT4 SPORT MS 2018 Rakousko 25.09.2018 Přímý přenos časovky mužů do 23 let na světovém šampionátu v...