Disciplíny ČSC
Silnice Silnice

Topforex-Lapierre a Elkov-Author ve Španělsku

Dráha Dráha

Trenér dráhařů Kadlec: šance na OH jsou malé

MTB MTB

Kolíský tým mění název teamu

BMX BMX

Freestylisté budou bojovat o páté místo

Cyklokros Cyklokros

Tábor bude opět hostit SP v cyklokrosu

Sálovka Sálovka

Hrdlička s Loskotem obsadili na MS páté místo

Handicapovaní Handicapovaní

Handicapovaní Antošová a Koblasa vítězi EP

Trial Trial

Urban World Championship

Trial Ženská cyklistika

V Krásné Lípě ve čtvrtek startuje Tour de Feminin

Informace ČSC
Závod V4 se letos na českých silnicích nepojde


Informace z jednání Prezídia ČSC
Jednání Prezídia ČSC se uskutečnilo 8. 1. 2019.

Vánoční provoz ČSC
Upozorňujeme, že od 24.12.2018 do 2.1.2019 bude areál ČSC uzavřen. Přejeme hezké svátky a v novém..

Cyklistika v TV / zobrazit vše
Spurt ČT4 SPORT 22.02.2019 Měsíční souhrn nejdůležitějších akcí a událostí v domácím cy...

Partneři ČSC

Zahraniční report. trial

Trialové mistrovství světa v novém

Letošní rok přináší radikální změny do pojetí světového šampionátu UCI v disciplíně trial. Nový formát, nová pravidla a tři sezony po sobě v Číně - není to příliš mnoho novinek najednou? Českou republiku budou na této premiéře reprezentovat čtyři závodníci.

Snaha udělat trial atraktivnější pro diváky a média je leitmotivem posledních let. Postupně byl upraven formát UCI Světového poháru zavedením pěti sekcí namísto šesti a snížením počtu finalistů. Mění se i samotné mistrovství světa. To bylo v letech 1984 až 1999 samostatné pouze pro disciplínu trial, od roku 2000 do roku 2016 bylo spojeno s šampionátem horských kol.

Letos se vydává trial zase “o dům dál” a stává se součástí UCI Urban Cycling World Championship. Spolu s BMX freestyle a MTB XCE se nový koncept představí premiérově v čínském Chengdu již za dva týdny, v termínu 8. - 12. listopadu.

Není to jediná změna. Poprvé se totiž kromě toho o titul mistra světa pojede nikoliv v klasickém bodování pomocí trestných bodů, ale v “open-free” systému. Zde jezdci naopak mohou průjezdem různě obtížných branek získat bonusové body. Ty se jim načítají a vítězem se stává jezdec s nejvyšším skóre.

Tento systém je naštěstí všem jezdcům - včetně těch českých - dobře známý ze soutěží národních týmů, které provázely poslední ročníky “klasického” mistrovství světa a také UCI Trials World Youth Games pro mládež. Právě česká mládež v této týmové soutěži letos získala zlatou medaili, když náš tým porazil i favorizované Francouze a Španěly. A to je, řečeno slovy z písně Jaromíra Nohavici, stejné jako “vidět Baník jak poráží Barcelonu”.

Českou republiku na historicky prvním UCI Urban Cycling World Championship reprezentuje čtyřčlenný tým. V kategorii Elite 20” nastoupí Václav Kolář, nejvýše postavený český jezdec v UCI rankingu. V kategorii Elite Women se představí Marie Křivová, zkušená závodnice a finalistka z MS 2015. Doplní je dvojice juniorů: na 20” kole Marek Pochtiol, dlouholetý člen mládežnického reprezentačního týmu a na 26” kole Tomáš Kočička, letošní juniorský mistr republiky. Tentokrát nám chybí zástupce v Elite 26” – navržený Tomáš Eibl musel účast odříci a žádný další z českých jezdců této kategorie bohužel nesplnil nominační kritéria.

Jak si český tým poradí s novým pojetím mistrovství světa a jak se této premiéry zhostí sami pořadatelé? Odpověď dostaneme již za dva týdny.

 

Autor: Radek Janka, ÚAMK AMK Biketrial klub Olomouc

Roman Chvojka
26.10.2017 | zobrazeno 940x
Za tuto sekci zodpovídá: Veronika Račkay rss

Generální partner ČSC