Disciplíny ČSC
Silnice Silnice

Čeští závodníci druhou nejúspěšnější výpravou ME

Dráha Dráha

Rugovac a Pietrula ve Fiorenzuole na sedmém místě

MTB MTB

Sedm elitních Čechů na bikové ME

BMX BMX

Bikrosařka Bartůňková došla na MS do semifinále

Cyklokros Cyklokros

Táborští cyklokrosaři výrazně posílili

Sálovka Sálovka

Sálovci na ME bez medaile

Handicapovaní Handicapovaní

Handbiker Antal chce uspět na MS a chce do Tokia

Trial Trial

Šesté místo Pečínkové ve Světovém poháru

Trial Ženská cyklistika

V Krásné Lípě ve čtvrtek startuje Tour de Feminin


Zahraniční report. trial

Trialové mistrovství světa v novém

Letošní rok přináší radikální změny do pojetí světového šampionátu UCI v disciplíně trial. Nový formát, nová pravidla a tři sezony po sobě v Číně - není to příliš mnoho novinek najednou? Českou republiku budou na této premiéře reprezentovat čtyři závodníci.

Snaha udělat trial atraktivnější pro diváky a média je leitmotivem posledních let. Postupně byl upraven formát UCI Světového poháru zavedením pěti sekcí namísto šesti a snížením počtu finalistů. Mění se i samotné mistrovství světa. To bylo v letech 1984 až 1999 samostatné pouze pro disciplínu trial, od roku 2000 do roku 2016 bylo spojeno s šampionátem horských kol.

Letos se vydává trial zase “o dům dál” a stává se součástí UCI Urban Cycling World Championship. Spolu s BMX freestyle a MTB XCE se nový koncept představí premiérově v čínském Chengdu již za dva týdny, v termínu 8. - 12. listopadu.

Není to jediná změna. Poprvé se totiž kromě toho o titul mistra světa pojede nikoliv v klasickém bodování pomocí trestných bodů, ale v “open-free” systému. Zde jezdci naopak mohou průjezdem různě obtížných branek získat bonusové body. Ty se jim načítají a vítězem se stává jezdec s nejvyšším skóre.

Tento systém je naštěstí všem jezdcům - včetně těch českých - dobře známý ze soutěží národních týmů, které provázely poslední ročníky “klasického” mistrovství světa a také UCI Trials World Youth Games pro mládež. Právě česká mládež v této týmové soutěži letos získala zlatou medaili, když náš tým porazil i favorizované Francouze a Španěly. A to je, řečeno slovy z písně Jaromíra Nohavici, stejné jako “vidět Baník jak poráží Barcelonu”.

Českou republiku na historicky prvním UCI Urban Cycling World Championship reprezentuje čtyřčlenný tým. V kategorii Elite 20” nastoupí Václav Kolář, nejvýše postavený český jezdec v UCI rankingu. V kategorii Elite Women se představí Marie Křivová, zkušená závodnice a finalistka z MS 2015. Doplní je dvojice juniorů: na 20” kole Marek Pochtiol, dlouholetý člen mládežnického reprezentačního týmu a na 26” kole Tomáš Kočička, letošní juniorský mistr republiky. Tentokrát nám chybí zástupce v Elite 26” – navržený Tomáš Eibl musel účast odříci a žádný další z českých jezdců této kategorie bohužel nesplnil nominační kritéria.

Jak si český tým poradí s novým pojetím mistrovství světa a jak se této premiéry zhostí sami pořadatelé? Odpověď dostaneme již za dva týdny.

 

Autor: Radek Janka, ÚAMK AMK Biketrial klub Olomouc

Roman Chvojka
26.10.2017 | zobrazeno 643x
Za tuto sekci zodpovídá: Veronika Račkay rss
Cyklistika v TV / zobrazit vše
Informace ČSC
Nominace MČR dráha - Praha Třebešín
V příloze naleznete nominaci na MČR vytrvalců na dráze, které se uskuteční v Praze na Třebešíně v te..

LVÍ STOPA V ČESKÉ TELEVIZI
Dnes se v pořadu Téma pro hosty, na programu ČT Sport hovořilo o cyklistice, o Českém svazu cyklisti..

VSA 2019 - MŠMT podmínky pro žadatele