Rugovac a Pietrula ve Fiorenzuole na sedmém místě

Koblasa sedmý na SP handicapovaných

Šesté místo Pečínkové ve Světovém poháru

Král cyklistiky

KRÁL CYKLISTIKY 2013

Silniční profesionál Roman Kreuziger se stal vítězem 49. ročníku ankety Král cyklistiky. V anketě pátý jezdec z letošní Tour de France, kde dosáhl nejlepšího českého umístění v historii, získal ocenění počtvrté, nejlepší z českých cyklistů byl již v letech 2004, 2008 a 2009. Z trůnu sesadil po třech letech bikera Jaroslava Kulhavého.

U příležitosti oslav 130 let cyklistika v Čechách, se v Břevnovském klášteře v Praze dočkaly ocenění i velké osobnosti historie. Legendy české a československé cyklistiky Miroslav Slavík, Jaroslav Cihlář, Peter Privara, František Jursa, Jan Smolík, Jiří Daler, Anton Tkáč, Pavel Vršecký, Jan a Jindřich Pospíšilové, Vladimír Holeček dostaly věcné dary, ale především odměnily své úspěšné následovníky.

Sedmadvacetiletý Kreuziger v těchto dnech absolvuje s týmem soustředění na Kanárských ostrovech a dolaďuje program příští sezony, ocenění proto za něho převzal otec. "Musím poděkovat za Romana, který se kvůli dopředu plánovanému soustředění bohužel nemůže té dnešní sváteční chvíle zúčastnit," prohlásil Roman Kreuziger starší, sám bývalý cyklista a cyklokrosař.

Kreuziger má za sebou první rok v dánském týmu Saxo-Tinkoff a také jednu z nejlepších sezon v profesionálním pelotonu. Na Tour byl sice k ruce týmovému lídrovi Albertu Contadorovi, ale i tak dojel celkově pátý. Navíc vyhrál prestižní jednorázový závod Amstel Gold Race a byl třetí na etapovém klání Kolem Švýcarska a rovněž na jednodenním závodě Clásica San Sebastián.

Pořadí na dalších místech hlavní ankety pořadatelé již tradičně neoznámili. Na rozdíl od předchozích let nevyhlašovali ani nejlepší závodníky v jednotlivých disciplínách, ale oceněni byli všichni čeští medailisté, kteří v tomto roce dosáhli na stupně vítězů na velkých akcích, mistrovství světa a mistrovství světa.

Objevem roku byl vyhlášen mladý sprinter Pavel Kelemen, dvakrát zlatý a jednou stříbrný na mistrovství Evropy do 23 let, Miss sympatie se stala dráhová cyklistka Lucie Záleská.

Přehled oceněných v jednotlivých disciplínách (kromě Kreuzigera, Zdeňka Štybara a Jaroslava Kulhavého jsou všichni ostatní medailisté z MS či ME). Celkem z na ME a MS vybojovali v letošním roce čeští reprezentanti 24 medailí:

Silnice: Kreuziger Roman, Štybar Zdeněk, Vakoč Petr.

Horská kola: Cink Ondřej, Hynek Kristián, Kulhavý Jaroslav, Měchura Michal, Nash Kateřina, Nesvadba Jan, Říha Jakub, Vastl Jan, Votavová Tereza.

Dráha: Rybín Ondřej, Kelemen Pavel, Machačová Jarmila, Rugovac Denis, Sisr František,