PARDUS-TUFO Prostějov vychovává mladé talenty

Babor a Lichnovský si vedli dobře v Londýně

Škarnitzl vyhrál závod TOMKET v Jenči

Freestylisté budou bojovat o páté místo

Nash našla českou přemožitelku

Sedm sálovců pojede na MS

Handicapovaní Antošová a Koblasa vítězi EP

Urban World Championship

STŘEDNÍ ŠKOLA AUTOMOBILNÍ HOLICE
jako jediná škola v České republice nabízí exklusivní učební obor se specializací na jízdní kola ...

Informace z jednání Prezídia ČSC
Jednání Prezídia ČSC se uskutečnilo 15. 10. 2018 na sekretariátu ČSC.

Používání kotoučových brzd od 1.1.2019
Prezídium schvaluje používání kotoučových brzd v silniční závodech ve všech kategoriích (ŽM, ŽS, KAD..

TOI TOI Cup 2018 ČT4 SPORT 13.11.2018 Záznam ze závodu mužů Českého poháru v cyklokrosu z Kolína
TOI TOI Cup 2018 ČT4 SPORT 14.11.2018 Záznam ze závodu mužů Českého poháru v cyklokrosu z Kolína
SP 2018/19 Česko ČT4 SPORT 17.11.2018 Přímý přenos závodu žen z Tábora

Zahraniční report. ostatní

Čeká mě politika, to bylo již i při volbě

Velký boj dvou táborů se strhl při volbě nového prezidenta Mezinárodní cyklistické unie. Nakonec ve funkci prvního muže vystřídal Brit Brian Cookson dosavadního šéfa Ira Pata McQuaida, který světovou cyklistiku vedl od roku 2005. Do patnáctičlenného řídícího výboru se prosadil i prezident našeho svazu Marián Štetina.

„Čeká mě politika, ale to bylo již jasně vidět, když se střetly se dvě zájmové skupiny při volbě prezidenta. Vyhrála ta část, která chtěla změnu poměrů UCI,“ řekl Marián Štetina. Jednání kongresu bylo velmi dlouhé. „Celkem šest a půl hodiny, ale z toho pět o tom, zda může Pat McQuiad kandidovat. Nepodpořil jej ani irský ani švýcarský svaz a až na návrh Cooksona, aby do volby šli oba, došlo ke shodě. Nejdříve to ale byla patová situace, protože při hlasování o změně statutu, zda jej mohou navrhnout i další libovolné federace, skončilo hlasování 21:21. Kdyby tak dopadla i volba, byl by zvolen ten starší, což byl McQuaid,“ přiblížil jednání Štetina.

Podle něj ale především rozhodla o zvolení Cooksona podpora národní federace a Evropské cyklistické unie. „Na kongresu UEC oba přednesdli svůj program a prakticky se moc nelišili,“ pokračoval Štetina s tím, že změna navenek vypadá pro cyklistiku asi dobře. „Kéž by to tak bylo i ve skutečnosti.“ Nový prezident před ním působil v roli předsedy cyklokrosové komise. „Je to rovný a komunikativní funkcionář. Komunikuje s národními federacemi a v tom by měl být největší posun. Přislíbil, že otevře kontinentální šampionáty i pro kategorie elite,“ poukázal na první možnou příznivou změnu.

Ze strany Davida Lappartienta, předsedy UEC, zazněl návrh i na změnu počtu týmů WorldTour. „Mělo by jich být 16 a po každé sezoně by dva nejhorší měly sestoupit a nahradit by je měly dva nejlepší z Continental Pro týmů,“ prozradil další návrh Štetina, který nově povede při UCI komisi sálové cyklistiky. „V řídícím výboru bych chtěl prosazovat, aby země typu ČR měly větší šanci organizačně i sportovně se více prosadit a aby zemím finančně podobným, byl kvalifikační systém pro postup na OH, a  nejen tam, daleko přístupnější. Předsedou dráhové komise se stal Dán Peder Pedersen a ten je nakloněn změně kvalifikačních podmínek, které nastavili Australané, což je pro nás a podobné státy zničující,“ pokračoval Štetina a vysvětlil, že nyní aby se jezdec dostal na Světový pohár, tak musí objíždět různé závody a nasbírat potřebný počet bodů, poté musí objet všechny SP a teprve poté může uvažovat o kvalifikaci na olympijské hry.

Z českého pohledu chce Štetina udržet nastolenou linii pořádání jednoho šampionátu v každém roce v České republice. V listopadu se letos pojedeme ME cyklokrosu v Mladé Boleslavi, v příštím roce přivítají Klatovy finále ME v bikrosu a také MS v sálové cyklistice v Brně, v roce 2015 se pojede světový šampionát v cyklokrosu v Táboře. „Pro rok 20126 se ucházíme o MS horských kol v Novém Městě na Moravě, kandidujeme po pořadatelství ME horských kol pro rok 2017 do Brna. Také jsem podepsal memorandum v rámci Višegrádské čtyřky na čtyři samostatné silniční závody kategorie 1.2. ve dnech 14.-18. května, které by obsahovaly VC Polska, VC ČR, VC SR a VC Maďarska s tím, že finále by se vždy jelo v zemi, která tomuto uskupení předsedá. Nyní to budou projednávat ministři zahraničních věcí a jet by se seriál měl již v roce 2014,“ dodal Štětina.

FOTO Michal Sváček

29.09.2013 | zobrazeno 2179x