Disciplíny ČSC
Silnice Silnice

Topforex-Lapierre a Elkov-Author ve Španělsku

Dráha Dráha

Trenér dráhařů Kadlec: šance na OH jsou malé

MTB MTB

Kolíský tým mění název teamu

BMX BMX

Freestylisté budou bojovat o páté místo

Cyklokros Cyklokros

Tábor bude opět hostit SP v cyklokrosu

Sálovka Sálovka

První kolo Extraligy v kolové pro SC Svitávku

Handicapovaní Handicapovaní

Handicapovaní Antošová a Koblasa vítězi EP

Trial Trial

Urban World Championship

Trial Ženská cyklistika

V Krásné Lípě ve čtvrtek startuje Tour de Feminin

Informace ČSC
Závod V4 se letos na českých silnicích nepojde


Informace z jednání Prezídia ČSC
Jednání Prezídia ČSC se uskutečnilo 8. 1. 2019.

Vánoční provoz ČSC
Upozorňujeme, že od 24.12.2018 do 2.1.2019 bude areál ČSC uzavřen. Přejeme hezké svátky a v novém..

Cyklistika v TV / zobrazit vše
Spurt ČT4 SPORT 22.02.2019 Měsíční souhrn nejdůležitějších akcí a událostí v domácím cy...

Partneři ČSC

Zahraniční report. ostatní

Čeká mě politika, to bylo již i při volbě

Velký boj dvou táborů se strhl při volbě nového prezidenta Mezinárodní cyklistické unie. Nakonec ve funkci prvního muže vystřídal Brit Brian Cookson dosavadního šéfa Ira Pata McQuaida, který světovou cyklistiku vedl od roku 2005. Do patnáctičlenného řídícího výboru se prosadil i prezident našeho svazu Marián Štetina.

„Čeká mě politika, ale to bylo již jasně vidět, když se střetly se dvě zájmové skupiny při volbě prezidenta. Vyhrála ta část, která chtěla změnu poměrů UCI,“ řekl Marián Štetina. Jednání kongresu bylo velmi dlouhé. „Celkem šest a půl hodiny, ale z toho pět o tom, zda může Pat McQuiad kandidovat. Nepodpořil jej ani irský ani švýcarský svaz a až na návrh Cooksona, aby do volby šli oba, došlo ke shodě. Nejdříve to ale byla patová situace, protože při hlasování o změně statutu, zda jej mohou navrhnout i další libovolné federace, skončilo hlasování 21:21. Kdyby tak dopadla i volba, byl by zvolen ten starší, což byl McQuaid,“ přiblížil jednání Štetina.

Podle něj ale především rozhodla o zvolení Cooksona podpora národní federace a Evropské cyklistické unie. „Na kongresu UEC oba přednesdli svůj program a prakticky se moc nelišili,“ pokračoval Štetina s tím, že změna navenek vypadá pro cyklistiku asi dobře. „Kéž by to tak bylo i ve skutečnosti.“ Nový prezident před ním působil v roli předsedy cyklokrosové komise. „Je to rovný a komunikativní funkcionář. Komunikuje s národními federacemi a v tom by měl být největší posun. Přislíbil, že otevře kontinentální šampionáty i pro kategorie elite,“ poukázal na první možnou příznivou změnu.

Ze strany Davida Lappartienta, předsedy UEC, zazněl návrh i na změnu počtu týmů WorldTour. „Mělo by jich být 16 a po každé sezoně by dva nejhorší měly sestoupit a nahradit by je měly dva nejlepší z Continental Pro týmů,“ prozradil další návrh Štetina, který nově povede při UCI komisi sálové cyklistiky. „V řídícím výboru bych chtěl prosazovat, aby země typu ČR měly větší šanci organizačně i sportovně se více prosadit a aby zemím finančně podobným, byl kvalifikační systém pro postup na OH, a  nejen tam, daleko přístupnější. Předsedou dráhové komise se stal Dán Peder Pedersen a ten je nakloněn změně kvalifikačních podmínek, které nastavili Australané, což je pro nás a podobné státy zničující,“ pokračoval Štetina a vysvětlil, že nyní aby se jezdec dostal na Světový pohár, tak musí objíždět různé závody a nasbírat potřebný počet bodů, poté musí objet všechny SP a teprve poté může uvažovat o kvalifikaci na olympijské hry.

Z českého pohledu chce Štetina udržet nastolenou linii pořádání jednoho šampionátu v každém roce v České republice. V listopadu se letos pojedeme ME cyklokrosu v Mladé Boleslavi, v příštím roce přivítají Klatovy finále ME v bikrosu a také MS v sálové cyklistice v Brně, v roce 2015 se pojede světový šampionát v cyklokrosu v Táboře. „Pro rok 20126 se ucházíme o MS horských kol v Novém Městě na Moravě, kandidujeme po pořadatelství ME horských kol pro rok 2017 do Brna. Také jsem podepsal memorandum v rámci Višegrádské čtyřky na čtyři samostatné silniční závody kategorie 1.2. ve dnech 14.-18. května, které by obsahovaly VC Polska, VC ČR, VC SR a VC Maďarska s tím, že finále by se vždy jelo v zemi, která tomuto uskupení předsedá. Nyní to budou projednávat ministři zahraničních věcí a jet by se seriál měl již v roce 2014,“ dodal Štětina.

FOTO Michal Sváček

CÍCHA JAROSLAV
29.09.2013 | zobrazeno 2273x
Za tuto sekci zodpovídá: Veronika Račkay rss

Generální partner ČSC