Disciplíny ČSC
Silnice Silnice

Štybar třetí v etapě na Okolo Slovenska

Dráha Dráha

Babor a Lichnovský mistr ČR v madisonu

MTB MTB

Šestý závod TOMKET Pražského poháru v Libuši

BMX BMX

Bikros King of Prague

Cyklokros Cyklokros

Havlíková druhá, Nesvadba sedmý v Badenu

Sálovka Sálovka

Zlín uvidí ME v kolové U23

Handicapovaní Handicapovaní

Handbiker Jahoda má další medaili

Trial Trial

Deštivé Slunečné údolí

Trial Ženská cyklistika

V Krásné Lípě ve čtvrtek startuje Tour de Feminin

Informace ČSC
UŽ JSTE ZANECHALI LVÍ STOPU ?
Oslavte sté výročí naší republiky pořádnou jízdou ... ŠKODA AUTO každý týden odměňuje nejpočetněj..

BEZPEČNÝ PÁTEK ...
Český svaz cyklistiky se stal partnerem akce společnosti Škoda Auto BEZPEČNÝ PÁTEK ...

ŠKODA AUTO NAVAZUJE PARTNERSTVÍ ...
Škoda Auto navazuje partnerství s Českým svazem cyklistiky ...


Partneři ČSC

Zahraniční report. ostatní

Čeká mě politika, to bylo již i při volbě

Velký boj dvou táborů se strhl při volbě nového prezidenta Mezinárodní cyklistické unie. Nakonec ve funkci prvního muže vystřídal Brit Brian Cookson dosavadního šéfa Ira Pata McQuaida, který světovou cyklistiku vedl od roku 2005. Do patnáctičlenného řídícího výboru se prosadil i prezident našeho svazu Marián Štetina.

„Čeká mě politika, ale to bylo již jasně vidět, když se střetly se dvě zájmové skupiny při volbě prezidenta. Vyhrála ta část, která chtěla změnu poměrů UCI,“ řekl Marián Štetina. Jednání kongresu bylo velmi dlouhé. „Celkem šest a půl hodiny, ale z toho pět o tom, zda může Pat McQuiad kandidovat. Nepodpořil jej ani irský ani švýcarský svaz a až na návrh Cooksona, aby do volby šli oba, došlo ke shodě. Nejdříve to ale byla patová situace, protože při hlasování o změně statutu, zda jej mohou navrhnout i další libovolné federace, skončilo hlasování 21:21. Kdyby tak dopadla i volba, byl by zvolen ten starší, což byl McQuaid,“ přiblížil jednání Štetina.

Podle něj ale především rozhodla o zvolení Cooksona podpora národní federace a Evropské cyklistické unie. „Na kongresu UEC oba přednesdli svůj program a prakticky se moc nelišili,“ pokračoval Štetina s tím, že změna navenek vypadá pro cyklistiku asi dobře. „Kéž by to tak bylo i ve skutečnosti.“ Nový prezident před ním působil v roli předsedy cyklokrosové komise. „Je to rovný a komunikativní funkcionář. Komunikuje s národními federacemi a v tom by měl být největší posun. Přislíbil, že otevře kontinentální šampionáty i pro kategorie elite,“ poukázal na první možnou příznivou změnu.

Ze strany Davida Lappartienta, předsedy UEC, zazněl návrh i na změnu počtu týmů WorldTour. „Mělo by jich být 16 a po každé sezoně by dva nejhorší měly sestoupit a nahradit by je měly dva nejlepší z Continental Pro týmů,“ prozradil další návrh Štetina, který nově povede při UCI komisi sálové cyklistiky. „V řídícím výboru bych chtěl prosazovat, aby země typu ČR měly větší šanci organizačně i sportovně se více prosadit a aby zemím finančně podobným, byl kvalifikační systém pro postup na OH, a  nejen tam, daleko přístupnější. Předsedou dráhové komise se stal Dán Peder Pedersen a ten je nakloněn změně kvalifikačních podmínek, které nastavili Australané, což je pro nás a podobné státy zničující,“ pokračoval Štetina a vysvětlil, že nyní aby se jezdec dostal na Světový pohár, tak musí objíždět různé závody a nasbírat potřebný počet bodů, poté musí objet všechny SP a teprve poté může uvažovat o kvalifikaci na olympijské hry.

Z českého pohledu chce Štetina udržet nastolenou linii pořádání jednoho šampionátu v každém roce v České republice. V listopadu se letos pojedeme ME cyklokrosu v Mladé Boleslavi, v příštím roce přivítají Klatovy finále ME v bikrosu a také MS v sálové cyklistice v Brně, v roce 2015 se pojede světový šampionát v cyklokrosu v Táboře. „Pro rok 20126 se ucházíme o MS horských kol v Novém Městě na Moravě, kandidujeme po pořadatelství ME horských kol pro rok 2017 do Brna. Také jsem podepsal memorandum v rámci Višegrádské čtyřky na čtyři samostatné silniční závody kategorie 1.2. ve dnech 14.-18. května, které by obsahovaly VC Polska, VC ČR, VC SR a VC Maďarska s tím, že finále by se vždy jelo v zemi, která tomuto uskupení předsedá. Nyní to budou projednávat ministři zahraničních věcí a jet by se seriál měl již v roce 2014,“ dodal Štětina.

FOTO Michal Sváček

CÍCHA JAROSLAV
29.09.2013 | zobrazeno 2127x
Za tuto sekci zodpovídá: Veronika Račkay rss

Generální partner ČSC

Cyklistika v TV / zobrazit vše
ČT4 SPORT MS 2018 Rakousko 24.09.2018 Záznam časovky družstev na světovém šampionátu v silniční cy...
ČT4 SPORT MS 2018 Rakousko 24.09.2018 Přímý přenos časovky mužů do 23 let na světovém šampionátu v...
ČT4 SPORT MS 2018 Rakousko 25.09.2018 Přímý přenos časovky mužů do 23 let na světovém šampionátu v...